Povijest pakračke bolnice počinje u 18. stoljeću, tj. kada je između 1760. i 1770. godine osnovana “Bolnica za stidne i kužne bolesti” u bivšem dvorcu baruna Trenka, u Pakracu.
U toj bolnici otvoren je za liječenje sifilisa , koji su bivši Trenkovi panduri proširili u narodu, tipičan specijalni slavonski hospital, koji je koristio i ljekovite vode u Lipiku.
Poslije je bolnica počela primati i druge bolesnike.
Godine 1889. imala je dva odjela: sifilistički i opći odjel. Spisi koji datiraju iz te godine ukazuju na veći broj izvršenih operacija. Ova bolnica, smještena u dvorcu pokojnog baruna Trenka radila je sve do 1896. godine, kada je uz pomoć naroda i hrvatske zemaljske vlade podignuta nova zgrada i kada je otvorena kao prva u Hrvatskoj “Zemaljska javna bolnica”, koja je jedina stajala pod direktnom upravom Zemaljske vlade u Zagrebu. Kao posebne pomoćne prostorije sagrađena je praonica, kuhinja, “moderna mrtvačnica” te zarazni paviljon. Nova bolnica imala je oko 110 kreveta, a primala je pored svih bolesnika i psihijatrijske. U bolnici je odmah uređeno centralno grijanje s vodom i posebnom kotlovnicom.
Godine 1905. postavljen je u svojstvu kirurga dr. Leo Frank, koji je bolnicu razvio u naprednu zdravstvenu ustanovu.
S obzirom da je bolnica prostorno postala premala, uspio je da se 1910. godine podigne nova zgrada za umobolne bolesnike, s kapacitetom od 200 kreveta, a s posebnim centralnim grijanjem i ložionom. U to doba bolnica je dobila laboratorij stanicu za Wasermanov pregled krvi.
Godine 1915. podignuta je posebna zgrada za osoblje i stanove časnih sestara.
1905. godine, deset godine nakon pronalaženja rendgen – zraka nabavljen je među prvima u Hrvatskoj rendgen aparat za bolnicu u Pakracu.
1928. godine nabavljen je novi rendgen aparat, onda najmoderniji te je počela raditi i rendgenografija.
1931. godine podignuta je nova operacijska sala.
1937. godine otvoren je interni odjel, čiji je šef bio dr. Pavle Špitzer, a dr. Butković venerolog. Tada je bolnica imala petnaest liječnika.
1949. godine otvoren je ginekološki sa porođajnim odjelom.
Ranih sedamdesetih godina osnovan je EEG – laboratorij, tada jedan od prvih jedanaest u bivšoj Jugoslaviji.
1972. godine otvorena je patologija.
1976. godine počinje sa radom jedinica intenzivne koronarne skrbi.
1977. godine adaptirana zgrada gdje je bio smješten odjel za infektologiju.
1978. godine izgrađena zgrada neurologije, tako da je osnovan neurološki odjel izvan stare zgrade psihijatrije, gdje je bio prije.
U sklopu neurološkog odjela bila je moderna jedinica intenzivne skrbi. Uz ranije otvoren EEG – laboratorij u zgradi je bio smješten REG laboratorij, osnovan 1986. godine, te centar za mentalno zdravlje.
1983. godine sagrađena je nova zgrada Opće bolnice. U tu zgradu su smješteni interni, ginekologije s rodilištem, kirurgija, centralizirana jedinica intenzivne njege, odjel radiologije, i novootvoreni očni i ORL odjel te prijemna ambulanta, kao i polikliničke djelatnosti.
Zarazni i pedijatrijski odjel kao i transfuzija, te biokemijski laboratorij ostali su u starim objektima.
1986. godine počinje s radom odjel dijalize, ali i polikliničke djelatnosti UZV, endoskopija, a u okviru kirurškog odjela razvija se urologija, a rade se endoprotetske operacije kuka.
U zgradu stare Opće bolnice smješta se dio psihijatrijskih bolesnika u okviru odjela za neuroze i alkoholizam.
Do početka domovinskog rata 1991. godine u kolovozu, bolnica je imala oko 720 kreveta, oko 100 liječnika koji su uglavnom bili specijalisti.
Bolnica je prestala s radom u rujnu 1991. godine nakon što je morala biti evakuirana uslijed strašnih četničkih i JNA napada.
U ratu je dio bolnice spaljen (stara Opća bolnica), a ostali bolnički objekti, uključujući i novu bolnicu strahovito su uništeni artiljerijskim oružjem. Dio bolničkog osoblja radio je u okviru Ratne bolnice u Kutini u zgradi Doma zdravlja, a dio je preraspoređen u ostale medicinske ustanove u Zagrebu, Bjelovaru, Popovači, Daruvaru, kao i u Domu za prognanike u Kutini.
29.09.1991. Zahvaljujući požrtvovnosti zaposlenika, hrvatskih branitelja i vozača autobusa organizirana je najhumanija akcija Domovinskog rata. Dobro organizirani branitelji iz Prekopakre i Pakraca, zajedno s medicinskim osobljem bolnice, sve su pripremili za evakuaciju. Od cigala, gredica i dasaka improviziran je prijelaz preko Pakre iza zgrade psihijatrije jer je zaključeno da bi prijelaz preko željeznog mostića bio prerizičan. Branitelji su bolesnike prihvaćali i sistemom štafete prebacivali preko Pakre do autobusa. Najteže je bilo onima u koritu rijeke jer su moralo gaziti po vodi dok su bolesnike vodili preko improviziranog mosta. Pri prijelazu su, pored branitelja i medicinskog osoblja, pomagali i neki lakši bolesnici.
Koliko je akcija prebacivanja preko Pakre i ukrcavanja bila izvanredno dobro organizirana, govori i to što je provedena za samo dva sata i petnaest minuta. Evakuirano je 300-tinjak bolesnika, od kojih je 260 psihijatrijskih.
Psihijatar prof. dr. Veljko Đorđević uz pomoć suradnika doc. dr. sc. Marijane Braš, Vlade Čuture i dr. sc. Jadranke Pavić, prikupljao je potresna svjedočanstva liječnika i branitelja te ih ukoričio u knjigu “Pouke o čovječnosti”.
– Hrvatski branitelji su pod cijenu vlastita života i pod neprijateljskom vatrom evakuirali najteže psihijatrijske bolesnike s raznim dijagnozama. Herojstvo? Nije to samo herojstvo. To je lekcija medicinske etike. Tu se polagao ispit iz etike kakvog nije bilo u povijesti. Liječnici i sestre zajedno s hrvatskim braniteljima, evakuirali su tijekom rata pacijente od kojih je većina bila druge nacionalnosti, a čiji su sinovi ili unuci s okolnih brda granatirali bolnicu prepunu pacijenata. To svijet viđa prvi put. To nije fikcija. To se dogodilo. I nitko nije nastradao. Nitko nije ubijen – opisuje između ostalog dr. Đorđević.
Na promociji knjige “Pouke o čovječnosti”, u kojoj se obrađuje humanitarna akcija spašavanja psihijatrijskih bolesnika iz pakračke bolnice u Domovinskom ratu 1991. godine, sudionicima akcije su uručene “Povelje heroja čovječnosti”.
U rujnu 1992. godine u Pakracu formiran je Dom zdravlja u okviru kojeg je radila neurološka, internistička, psihijatrijska, ginekološka poliklinička djelatnost, s EEG i biokemijskih laboratorijem.
1996. godine, u tek djelomično obnovljenu zgradu nove bolnice (prizemlje i prvi kat) vraćaju se kirurgija s moderno opremljenim operacijskim salama, jedinicom intenzivne skrbi, kao i ginekologija (par kreveta unutar kirurškog odjela), odjel hemodijalize te je otvoreno jedno od najmodernijih rodilišta u Hrvatskoj.
U isti objekt smješten je biokemijski laboratorij, transfuzija i bolnička ljekarna, kao i radiologija te okulistička ambulanta.
U pakračkoj bolnici sada se može učiniti prijeratna poliklinička obrada bolesnika, kao i novoosnovana ginekološka UZV i urodinamska djelatnost.
1997. godine otvoren je prvi put EMNG laboratorij, a na kirurgiji počinju se obavljati laparoskopske operacije žuči.
1998. godine ponovo počinje s radom patologija.
01.01.2014. godine spojeni smo s Općom županijskom bolnicom Požega.
Od 01.01.2018. godine Bolnica je samostalna ustanova sa statusom veteranske bolnice i posluje pod nazivom Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana.
Sada bolnica ima 76 akutnih kreveta, 11 dnevne bolnice te predviđenih 25 kreveta za dugotrajno i produženo liječenja za koje imamo pripremljen projekt kako bi se mogli početi baviti i tom djelatnosti. U bolnici je zaposleno 38 liječnika, od toga 33 specijalista, 4 specijalizanata, 1 liječnika u OHBP te 1 liječnika na stažu. Ukupan broj zaposlenih na neodređeno vrijeme je 240.
U bolnici imamo slijedeće djelatnosti – kirurgija, interna, ginekologija, pedijatrija, anestezija, hemodijaliza, objedinjeni prijem,ortopedija, urologija, neurologija, psihijatrija, transfuzija, patologija, medicinska biokemija, mikrobiologija, oftalmologija i otorinolaringologija.
Kako bi pomogli i olakšali zapošljavanje deficitarnog kadra Grad Pakrac donio je paket mjera http://glasnik.pakrac.hr/2018/02/12/program-poticanja-zaposljavanja-lijecnika-doktora-medicine-i-njihovog-ostanka-u-radnom-odnosu-u-zdravstvenim-ustanovama-na-podrucju-grada-pakraca-za-2018-godinu/
Opaska: Izvor podataka o staroj povijesti bolnici do 1949. godine je iz Zbornika radova Medicinskog centra Pakrac, a koji je izdan 1970. godine
https://www.24sata.hr/news/spasavali-su-dusevne-bolesnike-dok-se-pucalo-sa-svih-strana-592455