Općoj županijskoj bolnici Pakrac i bolnici hrvatskih veterana dodijeljeno javno priznanje Zlatna plaketa „Grb Grada Pakraca“ za područje zdravstva i socijalne skrbi

Zlatna plaketa “Grb Grada Pakraca”
Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana, za područje zdravstva i socijalne skrbi
Povijest pakračke bolnice počinje u 18. stoljeću, kada je između 1760. i 1770. godine osnovana “Bolnica za stidne i kužne bolesti” u bivšem dvorcu baruna Trenka u Pakracu. Ova bolnica radila je sve do 1896. godine, kada je uz pomoć naroda i hrvatske zemaljske vlade podignuta nova zgrada i kada je otvorena kao prva u Hrvatskoj “Zemaljska javna bolnica”, koja je jedina stajala pod direktnom upravom Zemaljske vlade u Zagrebu.
Godine 1983. sagrađena je nova zgrada Opće bolnice. Do početka Domovinskog rata 1991. godine u kolovozu, bolnica je imala oko 720 kreveta, oko 100 liječnika koji su uglavnom bili specijalisti.
Bolnica je prestala s radom u rujnu 1991. godine nakon što je morala biti evakuirana uslijed četničkih i JNA napada. Dio bolničkog osoblja radio je u okviru Ratne bolnice u Kutini, a dio je preraspoređen u ostale medicinske ustanove u Zagrebu, Bjelovaru, Popovači, Daruvaru. U rujnu 1992. godine u Pakracu formiran je Dom zdravlja u okviru kojeg je radila neurološka, internistička, psihijatrijska, ginekološka poliklinička djelatnost, s EEG i biokemijskim laboratorijem. Godine 1996. u tek djelomično obnovljenu zgradu nove bolnice vraćaju se kirurgija s moderno opremljenim operacijskim salama, jedinicom intenzivne skrbi, kao i ginekologija, odjel hemodijalize te je otvoreno jedno od najmodernijih rodilišta u Hrvatskoj. Od 1. siječnja 2018. godine Bolnica je samostalna ustanova sa statusom veteranske bolnice i posluje pod nazivom Opća županijska bolnica Pakrac i bolnica hrvatskih veterana.
Tijekom izazovne 2020. godine bolnica je uspješno provela projekt energetske obnove vrijedan 13,3 milijuna kuna. Obnovljeno je i rekonstruirano potkrovlje s ciljem premještanja uprave i otvaranje palijativnog odjela. Ukupna investicija ovog projekta bila je 1,6 milijuna kuna. Slijedeći veći projekt bila je nabavka sjenila i brisoleja na cijeloj zgradi u iznosu od bezmalo milijun kuna, adaptacija dijela krovišta, vrijednog 440.000 kuna.
Posebno važnu stavku tijekom prošle godine čine nabavka CT uređaja koju je financiralo Ministarstvo zdravstva u iznosu od skoro tri milijuna kuna i RTG digitalnog uređaja vrijednog 875 tisuća kuna.
Posebno treba istaknuti i pohvaliti nastojanja i trud zdravstvenih djelatnika, posebice rodilišta, koji je rezultirao dobivanjem statusa „Rodilište – prijatelj djece“.
Ono što ne možemo preskočiti u 2020.g. je pandemija izazvana korona virusom i uspješna borba zaposlenika bolnice sa ovom bolešću. Predlagateljica: gradonačelnica Anamarija Blažević.
izvor: https://pakrackilist.hr/